14 październik 2020

Nośmy odblaski i bądźmy widoczni!

fot. KMP w Sopocie
Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Sopoccy policjanci zachęcają wszystkich pieszych uczestników ruchu do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
REKLAMA

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom. Przypominamy, powodem wielu wypadków na drodze jest brak możliwości dostrzeżenia pieszego poruszającego się przy krawędzi jezdni, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. W trosce o bezpieczeństwo pieszych sopoccy funkcjonariusze zachęcają wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego do noszenia elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym.

O tym, jak ważne jest noszenie odblasków mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie przypominają podczas wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa. Spotykając się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi uczestnikami ruchu policjanci uświadamiają z jakiej odległości piesi są widoczni przez kierujących pojazdami w momencie gdy nie mają oni elementów odblaskowych na sobie oraz gdy je założą. Podczas spotkań funkcjonariusze rozdają również elementy odblaskowe, które mają pomóc kierowcom, a przede wszystkim ocalić życie pieszym.

Warto zapamiętać kilka zasad, które poprawią nasze bezpieczeństwo:

  • Gdy nie ma chodnika, to poruszaj się lewą stroną drogi – dzięki temu będziesz widział zbliżający się z naprzeciwka pojazd;
  • Stosuj zasadę „widzieć i być widzianym”. To, że widzisz samochód, nie znaczy, że kierowca samochodu widzi Ciebie!
  • Odblaski zakładaj na tę stronę ciała, która znajduje się bliżej osi jezdni, na nogę lub rękę, ponieważ na tych wysokościach odblaski są najlepiej oświetlone przez reflektory samochodów, które bardziej doświetlają prawą stronę drogi;
  • Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.
  • Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

Pieszy, który nosi odblaski, zostaje zauważony przez kierowcę z odległości nawet 150 metrów. To wystarczająco dużo, by go bezpiecznie ominąć. Pieszy, który nie ma odblasków, zostaje zauważony dopiero, gdy znajduje się ok. 30-40 metrów od jadącego pojazdu. To mniej więcej tyle, ile najczęściej wynosi droga hamowania szybko jadącego pojazdu. Czasami to zbyt mało, by podjąć jakąkolwiek reakcję.

Uwaga!

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym p ieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
20423
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2021-07-10 21:00
miejsce
Opera Leśna, Sopot, Stanisława...
wstęp biletowany