reklama
kategoria: Zdrowie
25 wrzesień 2013

Ciśnienie na życie od dziś w Sopocie

zdjęcie: Ciśnienie na życie od dziś w Sopocie / fot.pixabay/PublicDomainPictures
Już 25 września ogólnopolska kampania społeczna „Ciśnienie na życie” odwiedzi Sopot. Do 27 września, w Parku Północnym (naprzeciwko Zatoki Sztuki), w namiocie kampanii będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi, zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji. Mieszkańcy Sopotu i odwiedzający miasto turyści będą mogli skorzystać z badań w godzinach 9:00-19:00.
REKLAMA

Po serii akcji bezpłatnych pomiarów ciśnienia organizowanych w centrach handlowych na terenie całego kraju, organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” postanowili odwiedzić także uzdrowiska. Na wszystkich chętnych czeka wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które po przeprowadzeniu badania zinterpretują wynik, a dodatkowo udzielą fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Ponadto Grupa Polpharma w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” wprowadziła nowe badanie – pierwsze na taką skalę w Europie badanie wieku serca. Z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji1, organizatorzy kampanii prowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu Polacy będą mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca.

Badanie to jest niezwykle istotne ze statystycznego punktu widzenia. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Niestety ponad 65% kobiet i 76% mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10% badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych2.

„Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta” – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011. „Obecnie aplikacja będzie narzędziem wykorzystywanym podczas badań w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, ale w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu” – dodaje.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby, będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

„Istotnym jest, aby pacjenci - zwłaszcza z grup ryzyka – zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu. Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić  wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia

układu sercowo-naczyniowego Polaków” – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Akcja ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Warto pamiętać, że każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” to złotówka przekazana przez sponsora na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu!

Więcej informacji na stronie www.cisnienienazycie.pl

Pomiary ciśnienia będą odbywać się w Parku Północnym (naprzeciwko Zatoki Sztuki), w namiocie kampanii „Ciśnienie na życie”. Pomiaru można dokonać 25, 26 i 27 września, od godziny 9:00 do 19:00.

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sopot
16.5°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 21:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2025-07-16 20:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-17 20:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-18 11:00
miejsce
Teatr Atelier Sopot, Sopot, Aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-19 20:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany