29 kwiecień 2021

Nowa stawka składki wypadkowej i wyższe odszkodowania z ZUS

Część przedsiębiorców w maju zapłaci składkę wypadkową w innej wysokości niż dotychczas. Zmieniły się też kwoty odszkodowań za wypadki przy pracy – od kwietnia są wyższe.
REKLAMA
Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe aktualizuje się 1 kwietnia każdego roku. Dlatego w maju, płacąc składki za kwiecień, niektórzy przedsiębiorcy zapłacą ją  w zmienionej wysokości.

Przedsiębiorcy więksi niż mikro powinni sprawdzić nową wysokość składki, która w ich przypadku zależy od tzw. ryzyka wypadkowości i wynosi od 0,67% do 3,33%. Składka jest tym wyższa, im dana branża jest bardziej zagrożona wypadkami przy pracy. Do prawie 155 tys. płatników w całym kraju miesiąc temu dotarł list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o nowej wysokości składki. Zawiadomienia otrzymali przedsiębiorcy, którzy wcześniej przekazali dane potrzebne do wyliczenia nowej składki. Ci, którzy tego nie zrobili mogą sprawdzić stopę procentową składki dla swojej branży w poradniku ZUS, który znajduje się na stronie www.zus.pl.

Zmiana składki nie objęła w tym roku najmniejszych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób i podmiotów, które nie mają wpisu do rejestru REGON. Dla nich składka wypadkowa wynosi 1,67%.

Od 1 kwietnia wzrosły kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje teraz 1033 zł brutto, a więc o 49 zł więcej niż poprzednio. Jeżeli wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, to odszkodowanie przysługuje także członkom jego rodziny.

W 2020 roku ZUS w całym kraju wypłacił 46,7 tys. jednorazowych odszkodowań na łączną kwotę 292 mln zł. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2021-07-10 21:00
miejsce
Opera Leśna, Sopot, Stanisława...
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-11 16:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-11 19:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-17 17:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany