13 styczeń 2023

Zoo planuje rozbudowę - na nadwiślańskiej skarpie ma powstać kompleks 6 nowych pawilonów

zdjęcie: Zoo planuje rozbudowę - na nadwiślańskiej skarpie ma powstać kompleks 6 nowych pawilonów / fot. PAP
fot. PAP
Budowę 6 pawilonów z aranżacją lasu tropikalnego, pustyni czy wybrzeża morskiego, gdzie zamieszkałyby zwierzęta występujące w tych środowiskach w naturze, zakłada koncepcja rozbudowy zoo w Płocku (Mazowieckie). Nowe obiekty ze strefą rekreacji miałyby powstać na zboczu położonej nad Wisłą skarpy.
REKLAMA

Koncepcję rozbudowy zoo w Płocku poprzez zagospodarowanie ponad 4 ha terenów przygotowała grupa 8 studentów wydziału budownictwa działającej w tym mieście filii Politechniki Warszawskiej. Efekt ich prac został oficjalnie zaprezentowany w piątek. Wizualizację proponowanych rozwiązań projektowych można oglądać na wystawie w pawilonie herpetarium płockiego ogrodu.

"Mamy do zagospodarowania obszar o powierzchni 4 ha. To teren zakupiony przez miasto i przekazany nam, zupełnie dziewiczy, położony na malowniczej nadwiślańskiej skarpie. Przygotowana przez studentów, młodych inżynierów, koncepcja zakłada budowę 6 wielokątnych pawilonów, w których prezentowane byłby zwierzęta żyjące w różnych środowiskach, jak choćby las tropikalny, pustynia czy morskie wybrzeża" - powiedział w piątek PAP dyrektor zoo w Płocku Krzysztof Kelman.

Jak dodał, każdy z planowanych pawilonów miałby powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych - wszystkie obiekty wraz z łącznikami i wybiegami dla zwierząt, zostałyby wkomponowane w "zielone otoczenie" skarpy, a dodatkowo znajdujący się w pobliżu staw przykryty zostałby wolierą, by umożliwić w ten sposób zasiedlenie go ptakami wodnymi. Uzupełnieniem byłaby strefa rekreacji dla zwiedzających z alejami spacerowymi.

"To pierwszy etap naszych planów związanych z rozbudową. Koncepcja wyglądu i usytuowania nowych obiektów powstała bezkosztowo w ramach współpracy filii Politechniki Warszawskiej z naszym ogrodem. Kolejne fazy to oczywiście przygotowanie projektu budowlanego i realizacja inwestycji. Trudno obecnie mówić precyzyjnie o terminach. Wszystko zależeć będzie od naszych możliwości finansowych. Będziemy starali się pozyskać różne źródła finansowania. Nie wykluczamy ubiegania się o środki unijne" - zaznaczył Kelman.

Dyrektor płockiego zoo zwrócił uwagę na zastosowane w opracowanej koncepcji modułowe rozwiązania planowanego kompleksu 6 pawilonów, co oznacza, że ich budowa mogłaby przebiegać etapami, uwzględniając zakres pozyskiwanych funduszy na realizację przedsięwzięcia. Według niego, zagospodarowanie nadwiślańskiej skarpy, gdzie w malowniczym otoczeniu i w oryginalnych pod względem formy obiektach prezentowane byłyby zwierzęta, w tym także egzotyczne, zwiększyłoby atrakcyjność ogrodu, zachęcając zwiedzających do częstszych odwiedzin, również w okresie jesienno-zimowym.

Zoo w Płocku, położone na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, zostało założone w 1951 r. Aktualnie działa jako spółka gminy-miasta po przekształceniu w 2021 r. z jednostki budżetowej. Ogród zajmuje obecnie powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.

Na terenie płockiego zoo znajduje się jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym prezentowana jest m.in. ekspozycja gadów i płazów, aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.

Od 2002 r. zoo w Płocku należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. Ogród każdego roku odwiedza średnio ponad 200 tys. zwiedzających. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sopot
9.2°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 17:12
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2024-02-29 20:00
miejsce
SPATiF, Sopot, ul. Bohaterów Monte...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-08 18:00
miejsce
M15 Restaurant Bar & Sauny,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-08 20:00
miejsce
Story Disco Club, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-16 12:00
miejsce
Szkoła Podstawowa im. ks. prałata...
wstęp biletowany