Stadion lekkoatletyczny w Augustowie otwarty. Pierwszy rzut Joanny Fiodorow
Ten stadion to powód do dumy. To symbol naszej troski o zdrowie i rozwój dzieci oraz młodzieży. Zyskujemy nowoczesny obiekt lekkoatletyczny. Wiem, że już są pomysły, aby organizować tutaj zawody. My jako samorząd chcemy stwarzać zachęty, żeby młodzi ludzie rzeczywiście mieli możliwości jak największej aktywności na świeżym powietrzu – podkreślił burmistrz Karolczuk.
Symbolicznego otwarcia stadionu dokonała wychowanka patronki obiektu Jolanty Sowól – Joanna Fiodorow. Urodzona w 1989 roku w Augustowie była reprezentantka Polski to dwukrotna medalistka mistrzostw Europy i wicemistrzyni świata w rzucie młotem. Przez lata była podporą lekkoatletycznej reprezentacji kraju. W niedzielę oddała symboliczny rzut, otwierając tym samym stadion lekkoatletyczny w rodzinnym mieście.
Koło może jest trochę zbyt tępe jak na obecny stan moich kolan – śmiała się Fiodorow.
Dziś niegdysiejsza zawodniczka spełnia się jako trenerka, a jej podopiecznym jest mistrz olimpijski z Tokio Wojciech Nowicki.
Mam takie marzenie, żeby odbyły się tutaj w Augustowie zawody i wystąpił w nich mój zawodnik. Chciałabym zobaczyć na tym obiekcie rzut w jego wykonaniu, na ponad 80 metrów – zapowiedziała Fiodorow.
Po występie Joanny Fiodorow stadionem zawładnęli młodzi sportowcy. Do Augustowa przyjechali lekkoatleci nie tylko z regionu podlaskiego, ale też z Mazowsza oraz Warmii i Mazur. W wielu konkurencjach wystąpili sportowcy z Litwy. W sumie do mityngu otwarcia zgłoszono blisko 350 zawodników.
Bardzo cieszy taka frekwencja. Zaprosiliśmy też zaprzyjaźnionych lekkoatletów z Litwy, oni nawet wygrali tutaj kilka konkurencji. Pod względem sportowym to były naprawdę udane zawody. Świetny impuls do dalszego rozwoju lekkiej atletyki w regionie – przyznała prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki
Joanna Kleszczewska.
Organizatorzy otwarcia stadion zadbali też o najmłodszych uczestnikach wydarzenia. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki tuż obok głównej areny wyrosło miasteczko programu Lekkoatletyka dla Każdego. Na dzieci czekała moc atrakcji – młodzi augustowianie mogli spróbować swoich sił w różnych lekkoatletycznych konkurencjach. W specjalnej strefie czekały na nich między innymi bieżnia z pomiarem czasu oraz obszar, w którym każdy z nich mógł poczuć się jak pochodząca z województwa podlaskiego halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż Kamila Lićwinko.
Kiedyś, jako młoda początkująca zawodniczka, przyjeżdżałam tutaj na obozy sportowe. Mam wielki sentyment do tego miejsca – przyznawała obecna w Augustowie Lićwinko.
Realizowany od ponad dekady przez Polski Związek Lekkiej Atletyki program Lekkoatletyka dla Każdego stawia sobie za zadanie odkrywanie dla sportu nowych gwiazd. Jak zapewniają jego organizatorzy, celem jest budowa kadry lekkoatletycznej nawet na igrzyska organizowane w kolejnej dekadzie. Dzięki wsparciu partnerów takich jak firma Nestlé Polska S.A. młodzi ludzie, którzy stykają się z projektem, mogą zgłębiać nie tylko tajniki lekkoatletyki, ale też poznawać zasady zdrowego odżywania. Ta koegzystencja ma pozwolić budować zdrowe społeczeństwo oraz trzon przyszłej kadry. Jednym z miejsc, gdzie będą ćwiczyć adepci programu, będzie stadion lekkoatletyczny imienia Jolanty Sowól w Augustowie. Lokalni działacze obiecują, że obiekt będzie tętnić życiem i stadnie się miejscem spotkać młodych lekkoatletów oraz doświadczonych gwiazd. W przyszłości Podlaski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki chciałby tutaj zorganizować nawet mistrzostwa Polski.