reklama
kategoria: Polityka
4 październik 2025

Premier: Polska staje się portową potęgą na Bałtyku

zdjęcie: Premier: Polska staje się portową potęgą na Bałtyku / Gdynia, 04.10.2025. Premier Donald Tusk podczas inauguracji roku akademickiego 2025/2026 Uniwersytetu Morskiego, 4 bm. na żaglowcu szkolnym
Gdynia, 04.10.2025. Premier Donald Tusk podczas inauguracji roku akademickiego 2025/2026 Uniwersytetu Morskiego, 4 bm. na żaglowcu szkolnym "Dar Młodzieży" w Gdyni. (mr) PAP/Andrzej Jackowski
Premier Donald Tusk powiedział w sobotę w Gdyni, że Polska staje się portową potęgą na Bałtyku i wygrywa konkurencję z innymi portami. Zwrócił też uwagę na przedsięwzięcia energetyczne powstające na morzu i w jego sąsiedztwie, jak farmy wiatrowe i elektrownię jądrową.
REKLAMA

Premier wziął udział w sobotę, razem z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem, w inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, na pokładzie „Daru Młodzieży” przy molo.

Szef rządu zaznaczył, że cała Polska, w tym jego rząd, ze skupieniem patrzy na Bałtyk. - Tutaj rozgrywa się nasza historia, po raz kolejny w dziejach. Tutaj rozgrywa się nasza przyszłość - powiedział, wskazując, że ta przyszłość w dużej mierze będzie zależeć od przyszłych absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

- To tu: w Gdańsku, w Gdyni i trochę dalej w Szczecinie, w Świnoujściu, Polska wygrywa tę wielką konkurencję, jeśli chodzi o porty na Bałtyku. Stajemy się – i nie ma w tym ani grama przesady – portową potęgą na Bałtyku. To tu, nad polskim Bałtykiem, powstają największe energetyczne przedsięwzięcia w historii Polski i jedne z największych w Europie. Farmy wiatrowe, elektrownia jądrowa, wielkie inwestycje infrastrukturalne, rozbudowa portu - wymienił Tusk.

Przypomniał, że rząd zdecydował o budowie dwóch nowych statków dla polskich uczelni morskich – żaglowca dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz jednostki szkolno-badawczej dla Politechniki Morskiej w Szczecinie. - Inwestujemy w szeroko pojętą infrastrukturę, wiedzę, bo to jest także kluczowy element naszego bezpieczeństwa - wskazał premier.

Zwracając się do studentów podkreślił, że to od nich zależy, czy Bałtyk stanie się biało-czerwonym morzem. - To w waszych rękach, sercach i umysłach rozegra się przyszłość polskiego Bałtyku - dodał.(PAP)

kmz/ agz/



Polska, Gdynia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Zamieszczone na stronach internetowych portali działających w grupie Twoje-Miasto materiały sygnowane skrótem „PAP” objęte są ochroną polskiego i międzynarodowego prawa własności intelektualnej. Jakiekolwiek wykorzystanie tych materiałów, w tym w celu eksploracji tekstów i danych, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dotyczącymi dozwolonego użytku osobistego, jest zabronione.
pogoda Sopot
6.1°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 17:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2025-10-25 16:00
miejsce
Sofitel Grand Sopot, Sopot,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-25 18:00
miejsce
Sofitel Grand Sopot, Sopot,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-25 20:00
miejsce
Sofitel Grand Sopot, Sopot,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-31 21:00
miejsce
M15 Restaurant Bar & Sauny,...
wstęp biletowany