W ubiegłym roku do prokuratur wpłynęło ponad 5 tys. zawiadomień o błędach medycznych
W poniedziałek w Sopocie zorganizowany został II Ogólnopolski Kongres Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych. Wzięło w nim udział prawie 100 lekarzy i menedżerów ochrony zdrowia, ekspertów od ubezpieczeń i prawnicy.
Prelegentką kongresu była z-ca Prokuratora Krajowego Beata Sobieraj-Skonieczna, która w rozmowie z PAP przypomniała, że od 2016 roku w prokuraturach okręgowych i regionalnych powstały działy medyczne, do których zostali przydzieleni prokuratorzy specjalizujący się w tej dziedzinie.
"Było to podyktowane tym, aby sprawy medyczne prowadzili prokuratorzy, którzy będą się specjalizowali w bardzo wąskiej dziedzinie". Miało to na celu - jak podkreśliła - by prokuratorzy "byli partnerami dla lekarzy w trakcie przesłuchania, czy rozmowy".
Jak zaznaczyła prok. Sobieraj-Skonieczna, "to rozwiązanie się sprawdziło". "Chwalą je prokuratorzy i sędziowie, ale również strony" - oceniła i dodała, że przed wprowadzeniem tych zmian, czyli przed 2016 rokiem, sprawy medyczne mogli otrzymywać prokuratorzy, którzy nie posiadali specjalistycznej wiedzy w zakresie medycyny.
Wyjaśniła, że w ubiegłym roku do prokuratur w kraju wpłynęło ponad 5 tys. zawiadomień o błędach medycznych, a ok. 140 zakończyło się przygotowaniem aktu oskarżenia.
Jak zaznaczyła, z roku na rok jest więcej zawiadomień, natomiast aktów oskarżenia jest przygotowywanych tyle samo co w latach ubiegłych. "Większość błędów jest generowana przez ginekologów i położników. Są to sprawy okołoporodowe, związane z leczeniem ginekologicznym i porodem" - oznajmiła.
II Ogólnopolski Kongres Rozwiązań Ubezpieczeniowych odbył się w poniedziałek w sopockim hotelu Sheraton. Został on organizowany przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. W jego trakcie swoją wiedzą i doświadczeniami dzielili się najlepsi fachowcy w dziedzinie zdrowia, wybitni lekarze, prawnicy i dyrektorzy największych szpitali w Polsce. Zaprezentowano poradnik "Vademecum zdrowia". (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ akub/
