16 październik 2020

Sopoccy policjanci egzekwują przepisy w czerwonej strefie

fot. KMP w Sopocie
Od 3 października br. Sopot objęty jest czerwoną strefą. Mając na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa policjanci każdego sprawdzają jak osoby stosują się do wprowadzonych przepisów, zwłaszcza pod kątem zasłaniania twarzy, godzin otwarcia lokali i prowadzenia dyskotek. Niestety nie wszyscy stosują się do tych przepisów. Od 10 października br., kiedy to zostały zaostrzone obostrzenia w strefie czerwonej, policjanci zastosowali sankcje wobec 74 osób za złamanie obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz naruszenia przepisów dot. przemieszczania się, tj. wobec 61 osób zastosowano mandaty, a wobec 13 zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Mundurowi ujawnili też, że w jednym lokalu prowadzona jest dyskoteka. Przypominamy, że od jutra wchodzą w życie nowe przepisy dot. walki z koronawirusem. Stosujmy się do nich i razem dbajmy o bezpieczeństwo.
REKLAMA

Od 10 października br., kiedy to zostały zaostrzone przepisy w strefie czerwonej, policjanci zastosowali sankcje wobec 74 osób za złamanie obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz naruszenia przepisów dot. przemieszczania się, tj. wobec 61 osób zastosowano mandaty, a wobec 13 zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci pouczali też osoby za niewłaściwe noszenie maseczki lub chusty na twarzy, którymi zgodnie z przepisami mamy zasłonić usta i nos. W trakcie prowadzonych działań mundurowi ujawnili również w jednym z lokali w centrum miasta, że prowadzona jest dyskoteka i o tych rażących naruszeniach przepisów powiadomili już sanepid, który może nałożyć karę w wysokości do 30 tys. zł.

Sopoccy policjanci przypominają, że od soboty, 17 października br., w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Między innymi zmieni się funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

W strefie czerwonej, którą objęty jest Sopot, obowiązywać będą następujące przepisy:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2;
  • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Przypominamy też, że od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Bądźmy odpowiedzialni. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz osób, które są obok nas. Sopoccy funkcjonariusze nadal będą prowadzić wzmożone działania poświęcone walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją Policji.

Informacje na temat obowiązujących przepisów w danym regionie znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
18162
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2021-07-10 21:00
miejsce
Opera Leśna, Sopot, Stanisława...
wstęp biletowany