28 czerwiec 2022

Kąpiel jest bezpieczna, gdy jesteśmy odpowiedzialni

fot. KMP w Sopocie
Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Nie zapominajmy jednak, że woda to przede wszystkim żywioł. Tutaj nie ma miejsca na błędy. Zła ocena własnych umiejętności, brawura, a nierzadko i alkohol - w połączeniu z wodą mogą doprowadzić do tragedii. Co roku, mimo wielu apeli Policji, z całej Polski napływają informacje o kolejnych utonięciach. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bo ich lekceważenie może skończyć się tragicznie.
REKLAMA

Obszary wodne to jedne z ulubionych miejsc letniego wypoczynku. Oprócz wspaniałej zabawy, niestety niosą one ze sobą zagrożenia. W większości przypadków główną przyczyną utonięć i wypadków nad wodą jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Czasem tragiczne żniwo zbiera nieodpowiedzialna opieka nad dziećmi, ryzykowne zachowania i brak wyobraźni. Takim zachowaniom często towarzyszy alkohol lub inne substancje. Niestety to właśnie alkohol jest najczęstszą przyczyną utonięć. Dodatkowo nietrzeźwi w każdym wieku potrafią zbluzgać ratownika, który naraził się im, wykonując swoje obowiązki i zwracając im uwagę na niewłaściwe zachowanie. Tymczasem warto pamiętać, że w trakcie pracy chroni go ustawa, więc bluzgającemu grozić może surowa kara.

Nadal niestety niewiele osób wie, że ratowników w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych w szczególny sposób chroni prawo. Dokładniej - Ustawa o bezpieczeństwie osób na obszarach wodnych (Dz.U.2022.147 USTAWA z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Art. 18. 1. Ratownik wodny, prowadząc działania ratownicze, korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023 i 2054) dla funkcjonariuszy publicznych).

Ratownicy WOPR uzyskali nowe uprawnienia w 2011 roku. Zgodnie z nimi, w trakcie dyżurów i akcji ratowniczych, są objęci taką samą ochroną prawną jak funkcjonariusze publiczni. Atakowany czy „tylko” obrażany ratownik wodny ma prawo wezwać policję i domagać się ukarania. Kara za czynną napaść na ratownika może wynieść do 10 lat więzienia, za naruszenie jego nietykalności cielesnej do 3 lata więzienia, a za jego znieważenie grozić może kara do roku pozbawienia wolności.

Pamiętajmy! Ratownik ma prawo reagować, gdy zwraca uwagę osobom pływającym, wypoczywającym na materacach czy rowerach wodnych po spożyciu alkoholu. Sam ratownik nie karze mandatem. Jednak do ukarania doprowadzić może wezwany przez ratownika policjant. Stosujmy się do obowiązujących przepisów i uwag ratowników strzegących bezpieczeństwa na kąpieliskach. Zadbajmy o to, by wypoczynek nie stał się powodem tragedii czy daleko idących nieprzyjemności.

Aby pobyt nad wodą był bezpieczny policjanci przypominają o kilku zasadach:

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sopot
12.5°C
wschód słońca: 04:33
zachód słońca: 20:51
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2024-06-01 21:00
miejsce
Story Disco Club, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-30 20:00
miejsce
Opera Leśna, Sopot, Stanisława...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-05 21:00
miejsce
Opera Leśna, Sopot, Stanisława...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-12 20:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany