Dziękujemy za sygnały o osobach zagrożonych wychłodzeniem
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wielu osób, zwłaszcza pozostających bez „dachu nad głową”. Bezdomni, a także schorowani, nietrzeźwi i starsi potrzebują teraz naszej szczególnej uwagi. Jeżeli wiesz, gdzie przebywają osoby wymagające pomocy, poinformuj nas o tym.
Wczoraj około godz. 18.00 sopoccy policjanci dostali zgłoszenie, że na ulicy Kolberga nietrzeźwy mężczyzna leży na śniegu. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego i potwierdzili zgłoszenie. 41-letni sopocianin był upojony alkoholem i nie orientował się co do miejsca i czasu. Wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia przebadała go. Na szczęście mężczyzna nie wymagał hospitalizacji, ale z uwagi na to, że swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla swojego zdrowia i życia, policjanci przewieźli go do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych. Alkomat pokazał u 41-latka blisko 2 promile alkoholu.
Tego samego wieczora funkcjonariusze zostali powiadomieni, że na jednej z klatek schodowych śpi mężczyzna. W tym przypadku policjanci ustalili, że 55-latek jest trzeźwy. Mundurowi przekazali mu informacje o instytucjach pomagającym osobom w potrzebie, a ten oświadczył, że uda się do jednej z nich.
W tym szczególnym okresie policjanci patrolujący ulice naszego miasta, oprócz codziennych zadań, zwracają swoją uwagę na osoby bezdomne, nietrzeźwe i wymagające pomocy, dla których wraz ze spadkiem temperatur gwałtownie rośnie zagrożenie utraty życia i zdrowia. Często współpracują z przedstawicielami lokalnych instytucji, aby zaoferować jak najszerszą pomoc. Dziękujemy za dotychczasowe sygnały o osobach zagrożonych wychłodzeniem i apelujemy! Jeżeli masz informację dotyczącą osoby wymagającej pomocy koniecznie podziel się nią z nami. Gdy sytuacja nie wymaga pilnej interwencji Policji, skorzystaj z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w skrócie KMZB, to aplikacja, dzięki której poinformujesz policjantów o różnego rodzaju zagrożeniach. Umożliwia wybranie jednej spośród 24 sklasyfikowanych kategorii zagrożeń oraz precyzyjne umieszczenie jej na mapie. Jedną z nich jest „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Policjanci zweryfikują każdą uzyskaną informację, a zgłoszenie w KMZB nie wymaga logowania czy podania danych osobowych. Jedyne czego potrzebujesz, aby realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w swoim regionie, to dostęp do Internetu. Kto wie, być może tak prostym sposobem, uda Ci się uratować czyjeś życie.