42-latek zatrzymany za stosowanie przemocy domowej. Dodatkowo dzielnicowy wydał nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Bicie, wyzywanie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem takim samym, jak przemoc wobec innych osób. 6 grudnia do policjantów z Sopotu wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań na terenie miasta nietrzeźwy mężczyzna ma nóż i grozi swojej żonie. Zgłaszała córka kobiety, do której ta zadzwoniła. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, którzy w mieszkaniu zastali zapłakaną i roztrzęsioną kobietę oraz jej syna. Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że nietrzeźwy mąż chwilę wcześniej trzymając w ręku nóż groził kobiecie i wyzywał ją. Pokrzywdzona przekazała też mundurowym, że do podobnych zdarzeń dochodziło już wcześniej, ale nigdy tego nie zgłaszała. 42-letniego męża policjanci zauważyli na zewnątrz w okolicy budynku i go zatrzymali. Alkomat pokazał u niego 2 promile alkoholu. Z miejsca interwencji trafił on do policyjnego aresztu.
Pracujący nad sprawą policjanci zebrali dowody, z których wynikało, że 42-letni obywatel Ukrainy znęcał się nie tylko nad swoją żoną, ale również nad ich synem, a do tych zdarzeń dochodziło na terenie Ukrainy oraz w Polsce. Śledczy ustalili, że mężczyzna od 2016 roku wszczynał awantury, podczas których bił, dusił, krzyczał i wyzywał kobietę, groził jej pozbawieniem życia oraz trzymając w ręku nóż groził wyrządzeniem jej krzywdy. Ponadto bił on swojego syna.
Wczoraj policjantka z wydziału dochodzeniowo-śledczego ogłosiła 42-letniemu mieszkańcowi Sopotu zarzut znęcania się nad żoną i synem. Ponadto dzielnicowy skorzystał z uprawnień, jakie daje mu ustawa antyprzemocowa i po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny wydał nakaz opuszczenia przez 42-latka mieszkania na najbliższe 14 dni oraz zakaz zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Dzielnicowy rejonu będzie kontrolował, czy 42-latek stosuje się do wydanego nakazu i zakazu.
Pamiętajmy!
Każda osoba, która doznaje przemocy lub jest jej świadkiem może bezpiecznie i w zaufaniu zgłosić ten fakt pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, m.in. dzwoniąc pod numer telefonu: 58 550 14 14 lub pisząc mailowo na adres Punktu Interwencji Kryzysowej: pik@mopssopot.pl. Problem przemocy należy jak najszybciej zgłosić też dzielnicowemu lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Za znęcanie się nad bliskimi grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.