41-letni recydywista odpowie za kradzieże rowerów
Kryminalni z Sopotu pracując nad sprawami kradzieży rowerów, do których doszło w ostatnim czasie na terenie kurortu, ustalili i w minioną środę zatrzymali na jednej z sopockich ulic mężczyznę podejrzanego o te kradzieże. Sprawcą okazał się 41-latek bez stałego miejsca pobytu, który był wyraźnie zaskoczony widokiem policjantów. Z miejsca interwencji trafił on do policyjnej celi.
Z zebranego przez policjantów materiału dowodowego wynika, że 41-latek pod koniec marca br. z jednego z sopockich budynków ukradł stojący na klatce schodowej rower. Jego wartość pokrzywdzony 17-latek wycenił na 1500 zł. Na początku kwietnia br. z innej klatki schodowej sprawca dokonał kradzieży kolejnego roweru. W tym przypadku straty wyceniono na 1200 zł. Zatrzymany mężczyzna w przeszłości był już notowany m.in. za kradzieże z włamaniem i kradzieże oraz odbywał wyrok pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko mieniu, dlatego za popełnione teraz kradzieże rowerów policjanci ogłosili mu zarzuty kradzieży w recydywie. Ponadto dziś funkcjonariusze doprowadzą podejrzanego 41-latka do prokuratury na dalsze czynności procesowe.
W wyniku sprawdzenia w policyjnych bazach okazało się, zatrzymany przez kryminalnych 41-latek bez stałego miejsca pobytu był także poszukiwany przez policjantów z Bytowa do sprawy kierowania gróźb karalnych. Sopoccy funkcjonariusze skontaktowali się z kolegami z Bytowa i na podstawie zebranych przez nich dowodów ogłosili podejrzanemu zarzut, iż pod koniec lutego br. w lokalu gastronomicznym w Bytowie kierował wobec pracowników lokalu groźby uszkodzenia ciała, które to wzbudziły uzasadnioną obawę, że będą spełnione.
Za kradzież w warunkach recydywy grozi kara do nawet 7,5 roku pozbawienia wolności. Kierowanie gróźb karalnych zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.
Pamiętajmy! Złodzieje wykorzystują nieskuteczne zabezpieczenia jednośladu, bądź też jego całkowity brak. Sprawcy takich kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość, dlatego:
- nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych;
- nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon);
- postawmy na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież;
- dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno - im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower;
- zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna; pamiętajmy też, że cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi łatwo można przeciąć;
- zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał;
- o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy Policję.