9 luty 2024

W Muzeum Dialogu Kultur otwarto wystawę „Blue-Yellow. Wstęga Nadziei. Ukraina”

zdjęcie: W Muzeum Dialogu Kultur otwarto wystawę „Blue-Yellow. Wstęga Nadziei. Ukraina” / fot. PAP
fot. PAP
35-metrowa wstęga, będąca artystycznym komentarzem obecnej sytuacji w Ukrainie została zaprezentowana w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Projekt powstał dzięki połączeniu kilkuset prac przygotowanych przez ponad 90 artystów.
REKLAMA

Wernisaż wystawy „Blue-Yellow. Wstęga Nadziei. Ukraina” odbył się w piątek wieczorem w Muzeum Dialogu Kultur.

Jak powiedziała inicjatorka projektu, Agnieszka Chrzanowska-Małys ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego, na ekspozycji zaprezentowana została 35-metrowa wstęga, która jest wyrazem solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami, a także podziwu dla odwagi i determinacji narodu ukraińskiego w walce o wolność.

Wstęgę tworzą prace wykonane m.in. metodą gobelinową, tkaniny haftowane, malarstwo na jedwabiu, na płótnie, batiki, patchwork oraz wiele innych autorskich technik, a wszystkie utrzymane w niebiesko-żółtej kolorystyce.

„Dla nas było oczywiste, że należy coś zrobić, że my, jako artyści, musimy wypowiedzieć się, okazać solidarność i wsparcie, pokazać, że wiemy o ich sytuacji i o tym nie zapominamy” – powiedziała artystka.

W powstanie wstęgi zaangażowało się 93 artystów m.in. z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Danii, Kanady i Kostaryki, oraz uczniowie litewskiego liceum artystycznego w Kownie. Twórcy przesłali do organizatorów 350 różnorodnych tkanin o wymiarach 30 na 30 cm, które po połączeniu ze sobą stworzyły 35-metrową wstęgę.

„Nie spodziewałyśmy się takiego odzewu. Każdy z elementów niesie ze sobą niebywały ładunek emocjonalny. Efekt nas poraził” – mówiła Chrzanowska-Małys.

Kuratorkami projektu są: Anna Zawisza-Kubicka, Katarzyna Rosłon-Mazgaj, Agnieszka Chrzanowska-Małys oraz Ewa Pohlke. Wystawa w Muzeum Dialogu Kultur będzie dostępna do 10 marca.

Projekt „Blue-Yellow. Wstęga Nadziei. Ukraina” nawiązuje do pomysłu Ewy Pohlke z 2020 roku. Wtedy ponad 70 artystów utworzyło biało-czerwoną wstęgę, która była wyraz wsparcia dla Białorusinów w ich pokojowym dążeniu do wolności i demokracji. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sopot
9.2°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 17:12
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2024-02-29 20:00
miejsce
SPATiF, Sopot, ul. Bohaterów Monte...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-08 18:00
miejsce
M15 Restaurant Bar & Sauny,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-08 20:00
miejsce
Story Disco Club, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-16 12:00
miejsce
Szkoła Podstawowa im. ks. prałata...
wstęp biletowany