reklama
kategoria: Kraj
9 kwiecień 2025

WSA w Warszawie uchylił decyzję KRRiT o nadaniu koncesji Telewizji Republika i wPolsce24

zdjęcie: WSA w Warszawie uchylił decyzję KRRiT o nadaniu koncesji Telewizji Republika i wPolsce24 / fot. PAP
fot. PAP
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w środę decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca 2024 r., na mocy której Telewizja Republika i wPolsce24 dostały miejsce na multipleksie MUX-8. Wyrok nie jest prawomocny.
REKLAMA

Na zaskarżenie decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 kwietnia 2025 r. w pkt 1. uchylił zaskarżoną decyzję oraz uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca 2024 r., w pkt 2. zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz strony skarżącej kwotę 10480 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania" - poinformował PAP Dominik Niewirowski, zastępca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie.

Przypomniał, że sprawa toczyła się po skardze na decyzję przewodniczącego KRRiT odmawiającą udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego, którą złożyła Grupa MWE Networks.

Uzasadniając środowe orzeczenie, sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek powiedziała, że przewodniczący KRRiT "w istotny sposób" naruszył obowiązujące przepisy. Decyzję podjęto m.in. po analizie stenogramu posiedzenia regulatora. Zdaniem WSA w Warszawie, do wydania koncesji nie wystarczą listy intencyjne, listy poparcia czy datki od widzów. Konieczne jest uzasadnienie, dlaczego taki, a nie inny podmiot uzyskał koncesję, a także dokładne zbadanie każdego wniosku. Zauważyła także, że protokół z posiedzenia powinien być dostępny w ciągu 14 dni, a nie zatwierdzany po trzech miesiącach, żeby dopiero wtedy mógł trafić do zainteresowanej strony.

W środę po południu, podczas konferencji prasowej, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski podkreślił, że "uchwała i decyzja o przyznaniu koncesji dotyczącej miejsc na naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8 dla Telewizja Republika i wPolsce24 jest zgodna z prawem".

Przypomniał, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest nieprawomocny. Poinformował także, że "po doręczeniu wyroku z uzasadnieniem Krajowa Rada złoży skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego". "Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, koncesje Telewizji Republika i wPolsce24 nadal obowiązują" – dodał.

Radca prawny Wojciech Szymczak, partner w kancelarii prawnej MEDIA powiedział PAP, że obecnie dużo zależy od tego czy zostanie wniesiona skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego i co zdecyduje ten sąd. "Jeżeli skarga nie zostanie wniesiona lub NSA utrzyma ten wyrok w mocy, należy spodziewać się, że dojdzie do uchylenia decyzji udzielającej koncesji dla TV Republika i wPolsce24. W tym przypadku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie musiał ponownie przeprowadzić postepowanie koncesyjne" – powiedział Szymczak.

"Jeżeli skarga do NSA zostanie złożona, biorąc pod uwagę terminy, jakie są na rozpatrywanie spraw przez NSA, myślę, że jest to perspektywa ponad roku, a nawet dwóch lat, kiedy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie" – dodał.

"Procedura związana z przyznaniem koncesji dla Telewizji Republika i Telewizji WPolsce24 już od początku wzbudzała kontrowersje. Podczas podejmowania tej decyzji zignorowano opinię departamentów merytorycznych m.in. departamentu finansowego KRRiT, wg. której Telewizja Republika nie posiadała wystarczających środków do realizacji swojego przedsięwzięcia" – powiedział PAP prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT. Wyjaśnił, wówczas "zignorowano negatywną opinię ekonomiczną".

"Podczas posiedzenia postulowałem wtedy, żeby wstrzymać się z decyzją i zwrócić się do wnioskodawców o uzupełnienie dokumentacji i potwierdzenie, że środki finansowe zostaną zapewnione" – wyjaśnił prof. Kowalski. "Przywołałem precedens Telewizji Trwam, która zakładała finansowanie z darowizn i której Rada odmówiła koncesji. Prawomocny wyrok potwierdził, że decyzja Rady była słuszna. W przypadku Telewizji Republika wnioskodawcy mieli szanse na przedstawienie gwarancji finansowych. Moje argumenty zostały jednak odrzucone przez większość KRRiT – argumentowano m.in., że telewizja ma duże poparcie społeczne" - dodał.

"Podjęto uchwałę, a konsekwencją tej uchwały nadano koncesję, nie licząc się ze wspomnianą już negatywną opinią ekonomiczną" - podsumował Kowalski.

Uchylenie decyzji KRRiT negatywnie ocenili przedstawiciele Telewizji Republika i Telewizji WPolsce24.

"Koalicja 13 grudnia dokonała zamachu na media publiczne" - napisał w mediach społecznościowych prezes zarządu spółki Telewizja Republika S.A i redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz, komentując wyrok WSA. "Sąd nieprawomocnie odbiera koncesję Republice!! Największa telewizja informacyjna w Polsce może zniknąć z MUX!" - tak sytuację skomentował dyrektor programowy Telewizji Republika, Michał Rachoń. "Wraca komunizm! Chcą nas zadusić. Mój apel: niech Marsz 12 kwietnia będzie marszem w obronie wolności słowa, w obronie koncesji dla TV wPOLSCE24" - apelował na platfomie X współtwórca Telewizji wPolsce24, Michał Karnowski.

Kluby "Gazety Polskiej" organizują w środę o godz. 18 manifestację w obronie Telewizji Republika, na Placu Bankowym w Warszawie, nieopodal siedziby stacji.

21 czerwca 2024 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że ósmy multipleks zasilą kanały informacyjno-publicystyczne TV Republika i wPolsce24. Koncesji nie uzyskały wówczas inne wnioskujące o nią podmioty: węgierska firma TV2 Média i Grupa MWE Networks. 2 lipca 2024 r. przewodniczący KRRiT podpisał koncesje.

"KRRiT rozstrzygnęła postępowanie w sprawie udzielenia koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8. Dla spółki Telewizja Republika S.A. na program +Republika+ i dla spółki Fratria Sp. z o.o. na program +WPOLSCE24+" – napisano w informacja zamieszczonej 21 czerwca 2024 r. na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Szefostwo Grupy MWE Networks zaskarżyło decyzję KRRiT do sądu, powołując się na naruszenie przepisów prawa, błędną ocenę wniosków oraz brak przejrzystości w postępowaniu, w tym brak protokołu z posiedzenia. (PAP)

szt/ akr/ nno/ maku/ mr/ aszw/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sopot
6.3°C
wschód słońca: 05:48
zachód słońca: 19:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2025-04-17 19:00
miejsce
Teatr Nieduży - rezydent Teatru...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-19 21:00
miejsce
M15 Restaurant Bar & Sauny,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 11:00
miejsce
Teatr Atelier Sopot, Sopot, Aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 19:00
miejsce
Teatr Atelier Sopot, Sopot, Aleja...
wstęp biletowany