reklama
31 styczeń 2024

Od piątku odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A2

zdjęcie: Od piątku odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A2 / pixabay/3491753
Odcinkowy pomiar prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania, na fragmencie trasy pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny, zostanie uruchomiony w piątek - poinformowała spółka Autostrada Wielkopolska.
REKLAMA

Rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak w przesłanym w środę komunikacie wskazała, że system pomiaru prędkości, który ma zostać uruchomiony 2 lutego, jest wprowadzany ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego i ma zapewnić większą płynność przejazdu. Rzeczniczka dodała, że średnio w ciągu doby, z autostradowej obwodnicy Poznania korzysta około 90 tys. pojazdów.

"Z pomiarów wykonywanych za pomocą wewnętrznych stacji licznikowych wynika, że nawet jedna czwarta pojazdów osobowych poruszających się między węzłami Poznań Komorniki, a Poznań Krzesiny przekracza na tym odcinku dozwoloną prędkość 120 km/h" - wskazała w informacji prasowej.

Cytowany w komunikacie członek zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Sebastian Joachimiak podkreślił, że autostradowa obwodnica Poznania nie została uwzględniona do objęcia systemem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). "Po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, zdecydowaliśmy o samodzielnym sfinansowaniu i instalacji systemu pomiaru. Głęboko wierzymy, że jego funkcjonowanie na koncesyjnym odcinku A2 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenia ryzyka wypadków" - wskazał.

Według zapewnień AWSA system odcinkowego pomiaru prędkości na fragmencie A2 pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Komorniki jest integralną częścią systemu CANARD, zarządzanego przez GITD. "Rejestracja naruszeń, ich analiza i prowadzenie czynności wyjaśniających w związku ze stwierdzonymi wykroczeniami będzie realizowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego" - zaznaczono.

Cytowana w komunikacie dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Weronika Biaduń podkreśliła, że według analiz obecność odcinkowych pomiarów prędkości "realnie wpływa na podniesienie stanu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego".

"Następuje zmiana zachowania kierujących pojazdami, uspokojenie ruchu, wyhamowanie prędkości, a w konsekwencji spada liczba niebezpiecznych zdarzeń drogowych" - zaznaczyła.

W komunikacie AWSA zaznaczono, że maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów osobowych na polskich autostradach wynosi 140 km/h, jednak na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny, obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Dodatkowo pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, nie powinny przekraczać 80 km/h.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sopot
21.7°C
wschód słońca: 04:44
zachód słońca: 21:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2024-07-26 19:00
miejsce
Sheraton Sopot Hotel, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 19:00
miejsce
Sheraton Sopot Hotel, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 20:00
miejsce
Opera Leśna, Sopot, Stanisława...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-03 20:00
miejsce
Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku,...
wstęp biletowany