12 styczeń 2023

Można być bardzo blisko kosmosu wcale nie lecąc tam

zdjęcie: Można być bardzo blisko kosmosu wcale nie lecąc tam / fot. PAP
fot. PAP
"Można być blisko kosmosu, wcale nie lecąc tam" - mówił podczas spotkania ze studentami Politechniki Łódzkiej dr Sławosz Uznański, kandydat na astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Na swoim przykładzie przekonywał, że osiągnięcie sukcesu to długoterminowa inwestycja.
REKLAMA

W wypełnionej po brzegi auli na pytania studentów i wykładowców PŁ odpowiadał w czwartek naukowiec, który znalazł się w gronie 17 astronautów, zakwalifikowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną do pełnienia misji związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS, a może nawet z którąś z misji księżycowych NASA (realizowanych z udziałem ESA). Dla pracującego na co dzień w CERN w Genewie astronauty był to powrót do Alma Mater, gdzie ukończył Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

"Nie będzie to typowy wykład, w których jeszcze nie tak dawno uczestniczyłem na tej auli. Chcę zainspirować studentów do podążania drogą naukową. Sam jeszcze nie tak dawno temu byłem studentem i pamiętam ten czas bardzo dobrze. Na Politechnice Łódzkiej dostałem bardzo solidne bazy teoretyczne matematyczno-fizyczne, które dają mi możliwość prowadzenia badań naukowych" – powiedział w rozmowie z dziennikarzami dr inż. Uznański.

Jak dodał, jego głównym przesłaniem do studentów jest przekonanie ich, że nie ma możliwości osiągnięcia dużego sukcesu w szybkim tempie. "To inwestycja długoterminowa. Bądźcie zdeterminowani, podążajcie za marzeniami - i wtedy świat stanie otworem" – wskazał.

Podczas wykładu opowiadał o swojej drodze od Politechniki Łódzkiej do szansy na podroż w kosmos. Przedstawił swoją ścieżkę naukową i zawodową oraz trwający półtora roku sześcioetapowy proces rekrutacyjny do pełnienia misji księżycowych NASA. Jak tłumaczył, polegał on na wypełnieniu "dziesiątków" formularzy i odpowiedzi na pytania, a następnie szeregu testów percepcyjnych, kompetencyjnych, psychologicznych, komunikacyjnych, szczegółowych badań medycznych oraz rozmowach kwalifikacyjnych.

"Mam dużo energii, lubię się spełniać w wielu dziedzinach i lubię dążyć do celu. Jeśli postawię sobie cel, to jestem dość uparty i staram się znaleźć drogę, żeby tam dojść. Moja droga naukowa wynika więc z charakteru i uporu. Tego nauczył mnie sport i ukształtował tę część mojego charakteru, która nie pozwala mi za łatwo odpuścić" – mówił Uznański.

Zaznaczył, że karierę w dziedzinie kosmicznej realizował nie wiedząc, czy będzie miał możliwość wystartowania w tego typu programie.

Naukowiec był pytany przez studentów m.in. o to, jakie są alternatywy dla osób, które nie spełnią swoich marzeń o zostaniu astronautą i podróży w kosmos.

"Ja jeszcze nie poleciałem i nie wiem, czy mi się to uda, więc to jest dobre pytanie dla mnie. Jakie są moje alternatywy? Nadal jestem naukowcem inżynierem w CERN i moje badania będę kontynuował. Kolejna rzecz, którą bardzo lubię to rozmowy z wami, młodymi ludźmi. Jakie są jeszcze możliwości? Można budować technologie kosmiczne, można być prawnikiem przygotowującym kontrakty, można być biologiem i przygotowywać eksperymenty, które być może ja albo moi koledzy będziemy mieli szansę przetestować w kosmosie, można budować satelity, nowe stacje kosmiczne albo analizować dane z teleskopów" – przekonywał.

Jak podsumował, można być nadal bardzo blisko kosmosu wcale nie lecąc tam.

Dr inż. Sławosz Uznański jest jedynym Polakiem w gronie 17 astronautów zakwalifikowanych przez ESA do pełnienia misji księżycowych NASA. Łodzianin pokonał ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy.

Nie bez znaczenia w wyborze Polaka było jego doświadczenie nabyte w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Jest to urządzenie równie złożone i zaawansowane technologicznie jak Stacja Kosmiczna. Dr Uznański zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie, a właśnie taka musi być stosowana w kosmosie. Doktorat z elektroniki i umiejętność prowadzenia badań naukowych to kolejne jego atuty przydatne na Stacji Kosmicznej. Jego hobby – chodzenie po Himalajach – to z kolei najlepszy sposób na trening odporności na stres i trudne warunki.

Naukowiec pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując dyplom magistra inżyniera. Również w tym samym roku otrzymał dyplom magistra inżyniera na Uniwersytecie Nantes (Francja) i inżyniera na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja).

Wizyta na PŁ była jednym z punktów dwudniowej wizyty naukowca w swoim rodzinnym mieście. Wcześniej odpowiadał na pytania uczniów VIII LO, do którego uczęszczał, a planach ma jeszcze spotkania z mieszkańcami Łodzi w EC1 i Mediatece MEMO oraz poprowadzenie warsztatów rakietowych dla uczniów. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sopot
9.2°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 17:12
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2024-02-29 20:00
miejsce
SPATiF, Sopot, ul. Bohaterów Monte...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-08 18:00
miejsce
M15 Restaurant Bar & Sauny,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-08 20:00
miejsce
Story Disco Club, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-16 12:00
miejsce
Szkoła Podstawowa im. ks. prałata...
wstęp biletowany