reklama
17 marzec 2023

Zielona zabawa i szczęście po irlandzku

zdjęcie: Zielona zabawa i szczęście po irlandzku / pixabay/4929646
Dzień Świętego Patryka, obchodzony jest 17 marca każdego roku. To narodowe święto Irlandii, ale ma również wiele entuzjastów poza granicami kraju, w tym w Stanach Zjednoczonych i Polsce.
REKLAMA

Postać św. Patryka

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie jest św. Patryk, którego dzień obchodzi się corocznie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii, ale jego życie nabrało zupełnie innego kierunku, gdy jako młody chłopak został porwany i sprzedany do niewoli, trafiając na tereny Irlandii. Tam przez kolejne sześć lat pracował jako pasterz, zanim udało mu się zbiec i dostać do Galii.

Po przyjęciu święceń kapłańskich św. Patryk początkowo pragnął powrócić do swojej ojczyzny, jednak podczas snu usłyszał wezwanie, aby powrócić do Irlandii i ewangelizować jej mieszkańców. Dzięki jego pracy misyjnej większość wyspy została nawrócona na chrześcijaństwo, a w Irlandii zaczęła się rozwijać zorganizowana forma działalności kościelnej. Przypuszcza się, że św. Patryk zmarł w 461 roku, a 17 marca, kiedy obchodzimy Dzień Świętego Patryka, to data jego prawdopodobnej śmierci.

Symbole

  1. Z Dniem Świętego Patryka wiąże się słusznie kolor zielony, który jest narodową barwą Irlandii. Symbolizuje on nie tylko krajobraz wyspy, ale również koniczynę, która według tradycji była kojarzona ze św. Patrykiem. W tym dniu, czyli 17 marca, Irlandczycy ubierają się na zielono, zakładają zielone peruki, a niektórzy farbują swoje włosy i zarost na ten kolor.
  2. Trójlistna koniczyna, zwana shamrock, to również symbol Dnia Świętego Patryka oraz Irlandii. W przeszłości była ona wykorzystywana głównie w sferze religijnej, ponieważ według legendy św. Patryk użył jej do zobrazowania Trójcy Świętej. Jednak obecnie stała się nieodłącznym elementem kultury świeckiej i symbolem, który ma przynieść szczęście i pomyślność.
  3. Herbem Irlandii jest Harfa Briana Śmiałego - złoty instrument ze srebrnymi strunami na niebieskim tle. Jest to symbol Dnia Świętego Patryka, a także nieodłączny element irlandzkiej kultury. Harfa Briana Śmiałego miała należeć do irlandzkiego króla z XIV wieku, a dziś jest przechowywana w Trinity College w Dublinie. Harfa była dawniej bardzo popularnym instrumentem w irlandzkich domach i wykorzystywana przez bardów, czyli celtyckich poetów, do opowiadania historii i przyciągania słuchaczy. W 1207 roku Harfa Briana Śmiałego pojawiła się nawet na monetach angielskich bite dla Irlandii.. Jako pierwszy harfy jako symbolu narodowego miał użyć król Henryk VIII w 1541 roku, umieszczając ją na herbie Królestwa Anglii.
  4. Leprechaun to według mitologii celtyckiej skrzat zamieszkujący Irlandię. Ma 70-90 cm wzrostu, nosi wysoki kapelusz i zielony kubraczek. Jeśli planujesz hucznie obchodzić Dzień Świętego Patryka, przyda ci się strój tego skrzata (chciałoby się powiedzieć, że jest sympatyczny, ale to nieprawda). Leprechauny mają zdolność znajdowania skarbów (według legendy garnek ze złotem znajduje się na końcu tęczy), ale nigdy nie zdradzą tej tajemnicy. A jeśli już mówią, to kłamią. Skrzaty bywają pomocne w pracach domowych, ale częściej urządzają figle. Są bogate i złośliwe.
  5. Symbol Dnia Świętego Patryka obejmuje symbol czerwonego krzyża na białym polu, którego ramiona przecinają się pod kątem prostym po przekątnej. W latach 1820-1922 krzyż św. Patryka był przedstawiony na fladze Irlandii, która została zaprojektowana przez władze brytyjskie. Obecnie motyw krzyża św. Patryka nadal widnieje na fladze Wielkiej Brytanii. Czerwony krzyż na białym tle jest również flagą anglikańskiego Kościoła Irlandii.

Tradycje

Tradycja picia whiskey stanowi ważny element obchodów Dnia Świętego Patryka, a obowiązkową szklankę wypijanego trunku nazywa się „dzbanem Patryka”. Nie jest to jednak tak bardzo symbolem, co raczej charakterystycznym elementem świętowania tego dnia.

W innych krajach, które również celebrować Dzień Świętego Patryka, popularną tradycją jest picie zielonego piwa. Co ciekawe, ten zwyczaj nie ma swojego początku w Irlandii, ale został wprowadzony przez potomków irlandzkich emigrantów, którzy w XIX i XX wieku osiedlili się w USA. Obecnie, w Dniu Świętego Patryka, zielone piwo serwuje się także w Irlandii, głównie dla turystów oczekujących tego typu atrakcji.

17 marca w wielu krajach organizowane są pokazy irlandzkich tańców i muzyki, które są ważnym elementem obchodów Dnia Świętego Patryka. W czasie tego święta, nie tylko w Irlandii, organizowane są parady, które przyciągają tłumy ludzi. Dzień Świętego Patryka to jedno z najbardziej hucznie obchodzonych świąt w Irlandii.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sopot
7.4°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sopocie

kiedy
2024-11-15 20:30
miejsce
Dwie Zmiany, Sopot, ul. Bohaterów...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Made in Napoli, Sopot, ul. Dworcowa 7
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Sheraton Sopot Hotel, Sopot, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 12:00
miejsce
Teatr BOTO, Sopot, Ul. Bohaterów...
wstęp biletowany